Książki warte przeczytania / 2018

./assets/books.jpeg

12 Rules of Life / 12 życiowych zasad - J. Peterson

12rules.jpg

Dlaczego strukturami społecznymi ludzi rządzą te same zasady co społeczności … krabów? W jaki sposób silny kręgosłup moralny pozwala odnieść sukces? Książka znakomitego profesora psychologii o 12 pięknych zasadach, które nie ułatwiają, ale na pewno nadają nowy sens życiu.

Głaskologia

glaskologia.jpg

Książka - zaskakująco twarda, pomimo “miękkiego tytułu”. Każdy powinien ją przeczytać, ponieważ 65% pracowników nigdy nie usłyszało od swojego pracodawcy pochwały na temat wykonywania obowiązków zawodowych. Powoduje to spadek motywacji. W Polsce ten wskaźnik pewnie jest jeszcze wyższy. Gdyby każdy menedżer przeczytał tą książkę, pracowalibyśmy o połowę lepiej.

Siła nawyku - Charles Duhigg

sila-nawyku.jpg Nawyki nami rządzą - jak sprawić by działałby na naszą korzyść? Kilka prostych tricków - “ustaw buty koło łóżka”, które skutecznie walczą z alter-ego. Pozycja dość znana, ale polecam do niej wracać co pewien czas.

Homo deus - Yuval Noah Harari

homo-deus.jpg Futurystyczna acz ponura wizja przyszłości w której nie ma chorób i błędów, nie jednostka podejmuje decyzje, tylko “system” - co da doskonałą przyszłość nadludzi. Książka polecana przez Billa Gatesa, Zuckerberga ;-)

Dlaczego Zalando? - Hagen Seidel

dlaczego-zalando.jpg

Ciekawa historia startupu, który nie boi się ekspansji i planowania długoterminowego zamiast szybkiego zarobku.

Labirynty Scruma - Jacek Wieczorek

labirynty-scruma.jpg

Scruma znamy wszyscy - co można jeszcze wymyślić? Ano, jeśli uważasz, że twój Scrum (daily, retro, planning) działa dobrze, to przeczytaj książkę. Odczarujesz złudzenia i samego siebie. Książka bardziej skuteczna niż katechizm przed spowiedzią!

The pyramid principle - Barbara Minto

pyramid-principle.jpg

Jak precyzyjnie niczym laser wyrażać myśli na piśmie, aby docierać do odbiorców. Jeśli szykujesz pitch do CEO - nie możesz tej pozycji pominąć.

Coders at work - Peter Seibel

images.jpeg

Okazuje się, że programista programiście nierówny. Nawet Ci najlepsi programiści programują zupełnie inaczej. Brendan Eich lubi programować w stylu eksploracyjnym, a twórca Linuksowego XSavera - pisze w niskopoziomowym C ciurkiem, od góry do dołu. Obaj są legandami. Wspaniałe wywiady z wieloma znakomitymi programistami, które inspirują i dodają nadzieji, że każdy może odnieść sukces.